Refleksologia

Czym jest refleksologia?

To nauka o refleksach znajdujących się w stopach i dłoniach, które mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. To unikalna metoda chodzenia kciukiem i palcami po tych refleksach.

REFLEKSOLOGIA STÓP I DŁONI POMAGA W :

  • obniżeniu stresu i napięcia nerwowego
  • usprawnianiu pracy krwiobiegu- krążenie krwi i wspomaga odblokowanie impulsów nerwowych
  • naturalnym przywróceniu balansu biologicznego pracy ciała człowieka
  • likwidowaniu bólu
  • obniżaniu napięcie… 75% dzisiejszych zachorowań jest spowodowanych stresami i napięciami nerwowymi

REFLEKSOLOGIA- pomaga naturze w przywracaniu równowagi. Przepracowane i niewydolne gruczoły i części ciała mogą być przywrócone do równowagi przez refleksologię i doprowadzone do ponownego, normalnego funkcjonowania. Istotne jest to, że refleksologia nigdy nie doprowadza do przedawkowania.

Refleksologia twarzy i głowy

Stare wierzenia mówiły o tym jak wszystko w nas jest odpowiednio połączone „kości do mięśni”, „mięśnie do tkanki” itd. Ale współczesne badania dowodzą czegoś innego. Nic w nas nie ma bezpośredniego fizycznego połączenia ze sobą. Tym połączeniem w świetle najnowszych odkryć jest tzw. POWIĘŹ (FASCIA) – forma tkanki łącznej. Właśnie ta tkanka łączy nasze wszystkie elementy wewnętrzne w jedną całość i jako taka może być traktowana jako osobny organ naszego ciała. Jej forma przybiera różne postacie w zależności od miejsca, w którym występuje – od wodnistych substancji do twardego elementu połączeniowego.

TECHNIKA BOWENA RÓWNIEŻ JEST PRACĄ NA POWIĘZI

Zgodnie z opisem w książce Deane Juhan „Praca ciała” nie ma drugiej tkanki w naszym ciele, która byłaby tak wszędobylska jak powięź. Tkanka ta nie może być niezauważana, ponieważ znajduje się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, łącząc komórki w tkanki, tkanki w narządy, narządy w systemy, kości i mięsnie oplata w jedną konsekwentną, funkcjonującą całość. W tej całej niezliczonej ilości połączeń powięź stanowi podstawową formę utrzymania wszystkiego w stanie właściwego połączenia informacyjnego. Wiadomo powszechnie od ponad 15 lat, że w naszym systemie zachodzi ciągła wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi jego częściami i następuje ona szybciej niż w połączeniach nerwowych. Zgodnie z przyjętą regułą, głównym elementem wymiany informacji był centralny system nerwowy przekazujący informacje pomiędzy mózgiem, a poszczególnymi częściami naszego ciała. Szybkie przesyłanie informacji pomiędzy ośrodkami zawiadywania w naszym ciele uzupełnia komunikacja poprzez połączenia zapewniane poprzez powięź.

Refleksologia pracuje dlatego, że poprzez odpowiednie działanie na mapie naszego systemu umieszczonej w stopach, dłoniach, twarzy czy głowie potrafi odpowiednio oddziaływać na całe nasze ciało, organy wewnętrzne; zapewniające nam odzyskanie właściwej równowagi zdrowotnej i emocjonalnej, potrzebnej do właściwego funkcjonowania organizmu.

Refleksologia stóp

Przynosi pacjentowi poprawę jego samopoczucia, daje odprężenie i poprawia funkcjonowanie organizmu. Refleksologia jest ważnym elementem w zachowaniu prawidłowego zdrowia. Unikalna metoda refleksologii stóp zapoczątkowana przez Eunice Ingam i propagowana z głębokim przekonaniem przez jej uzdolnionego siostrzeńca Dwighta Byers w uzdrawianiu ciała ludzkiego jest imponująca.

Jest całkiem możliwe, że Refleksologia stóp zasila energię ciała i zmienia jej płynność. Zastoje w przepływie energii powstające w organizmie zostają usunięte, przeszkody w swobodnym obiegu cyrkulacji w systemach limfatycznych i krwioobiegu zostają wyeliminowane i doprowadzone do normy. Stopa ludzka posiada zakończenia 7200 nerwów i to może wyjaśniać dlaczego czujemy się lepiej po zastosowaniu refleksologii stóp. Zakończenia nerwowe w stopach mają połączenie z systemem nerwowym z mózgiem i wszystkimi innymi częściami naszego ciała.

Mapa refleksologi stóp
Egipski zabieg refleksologi

EGIPSKI ZABIEG REFLEKSOLOGII

Wczesny okres dynastii, ok 2300 p.n.e., znalezione w grobowcu najwyższego dostojnika królewskiego- Ankhmabora, na Saharze, znanego jako grobowiec lekarski.

Tłumaczenie hieroglifów mówi „ Nie krzywdź mnie, na co prowadzący zabieg odpowiada „ Ja muszę postępować tak, abyś mnie wynagrodził .”

Higiena stóp, połączona z odpowiednim rytuałem znana była również w tekstach Biblijnych Starego i Nowego Testamentu. Chodzi o obmywanie stóp, namaszczanie olejami.

Do czasów współczesnych niektóre części świata, zwłaszcza wschodniego, przywiązują do stóp należyty szacunek i uwagę. W krajach tych ta naturalna metoda uzdrawiania jest wspaniale zaadoptowana i jest błogosławieństwem dla wielu ludzi.

Praca na refleksach stóp i rąk jest pełna siły uzdrawiającej, ale nie neguje roli medycyny konwencjonalnej; pozwala jedynie na utrzymanie akcji zapobiegającej w samym organizmie przed różnymi dolegliwościami, wykorzystując własny system obronny organizmu.

Refleksologia rąk

Wzrasta zainteresowanie refleksologia rąk w dzisiejszych czasach, ręce są doskonałym polem do pracy dla samego siebie, jeżeli z jakichś powodów nie możemy wykonać tej pracy na stopach. Również praca Klienta na własnych rękach w przerwach miedzy sesjami bardzo pomaga naszej pracy i przyspiesza tempo zmian w osiąganiu poprawy zdrowia. W przypadku urazów stopy lub jej utraty praca na rękach staje się jedynym wyjściem z sytuacji.

Zainteresowanie naturalnymi metodami utrzymania naszego ducha i ciała w dobrej sprawności nie jest tylko sprawą dobrego zdrowia fizycznego, ale również możliwością przebycia naszego życia z jak największym sukcesem osobistym zadowoleniem.

Refleksologia dłoni

Refleksologia twarzy i głowy

Jest niezależną formą terapii wspomagających medycynę stosowana, idącą w kierunku pomocy ludziom, dla których inne metody bardziej konwencjonalne zawiodły. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem i funkcją – twarz jest fasadą naszej osobowości, obrazem naszej psychiki i emocjonalnych odczuć, i jako taka wymaga również odpowiedniego traktowania. Nie zapominajmy, że wszystkie partie twarzy i głowy są tylko końcami połączonych obwodów meridianowych odpowiedzialnych tak samo jak krwiobieg za odpowiednie dokrwienie wszystkich części naszego ciała, tak w przypadku meridianów odpowiedzialność ta dotyczy odpowiedniego doenergetyzowania najdalszych zakątków naszego ciała energią życia. Starożytni, znali to zagadnienie doskonale i poświęcali mu dużo uwagi w codziennych czynnościach, związanych z dbałością o własne zdrowie.

Praca na twarzy powoduje zachowanie zdrowego wyglądu poprzez należyte dokrwienie miejsc zwiotczałych i postarzałych, a równocześnie poprzez sprawną prace terapeuty dokonujemy wglądu w nasz system wewnętrzny i przywołanie go do prawidłowej pracy. Powtarzanie zabiegów na twarzy i głowie spowoduje szybkie pozbycie się problemów i powrót do stanu równowagi fizycznej i duchowej. Gwarancją właściwego krążenia krwi w każdej części twarzy, jej jędrny i świeży wygląd zapewni nam na pewno refleksologia twarzy.

Odpowiednie etapy pracy terapeutycznej na miejscach meridianowych i refleksach naszej twarzy, spowodują wprowadzenie Pacjenta w stan głębokiego relaksu, a czas spędzony na stole terapeutycznym da mu odpowiednie warunki do uzyskania kompletnego wypoczynku fizyczno-psychicznego.

Meridiany

Po polsku kanały życia znane były już zgodnie z przekazem słownym i pisanym 2500 lat p.n.e. w Chinach a w odkryciach wykopaliskowych z 860 roku natrafiono na posążek z brązu, przedstawiający postać ludzką z dokładnym znaczeniem przebiegu meridianów poprzez znane miejsca punktowe odziaływania stosowane w terapiach akupunktury, akupresury czy Shiatsu.

Zgodnie z ta teorią, kanały te pomagały w swobodnym przemieszczaniu się energii życia tzw. Chi w naszym systemie równolegle do krwiobiegu, systemu nerwowego lub systemu limfatycznego.