Spektakle

Czym jest terapia metodą Bowena?

Technika Bowena to holistyczna, manualna i powięziowa metoda terapeutyczna, stworzona w latach 50-tych XX w. przez Australijczyka Thomasa Ambrose’a Bowena.

Polega na pobudzaniu określonych punktów ciała poprzez naciąganie skóry – rozciąganie powięzi, ucisk – pobudzenie lub rolowanie tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła), w wyniku czego wytwarzają się wibracje. Trafiają one do przez układ nerwowy do mózgu, przekazując organizmowi pacjenta informacje odbierane jako bodźce inicjujące proces naprawczy. Ich głównym obowiązkiem jest przywrócenie pierwotnego stanu zdrowia.

Technika Bowena wykorzystuje pamięć komórkową i zdolności każdego organizmu do samoleczenia. Już niewielka ilość subtelnych, a zarazem precyzyjnych i zdecydowanych ruchów wystarczy, aby bezpiecznie i skutecznie poprawić stan zdrowia. W niektórych przypadkach pozytywne zmiany są odczuwalne już po pierwszym zastosowaniu odpowiednich procedur.

O technice Bowena mówi Andrew Zoppos

Praca techniką Bowena zaczyna się od wprowadzenia organizmu w stan relaksu. Następnie pobudza się układ limfatyczny i nerki, aby przeprowadzić proces oczyszczania i ułatwić regenerację oraz wzmacnianie narządów, dzięki czemu w sposób naturalny przywraca się ich sprawne funkcjonowanie.

O metodzie

Metoda ta jest bezinwazyjna i bezbolesna, stąd stosować ją można zarówno u dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych. Jest bardzo skuteczna, o czym świadczą przeprowadzone badania. Nie ma jednak zasady co do ilości zabiegów, jakie należy wykonać, aby osiągnąć zamierzony cel, gdyż jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. rodzaju schorzenia, z jakim przychodzi Pacjent, jego mechanizmów obronnych, uważności na zachodzące w ciele zmiany i gotowości do pracy tą terapią.

Zabieg zwykle trwa ok. 45 minut i składa się z trzech części. Terapeuta wykonuje sekwencje ruchów Bowena, przeplatanych kilkuminutowymi przerwami. Zaleca się, aby ten czas Pacjent wykorzystał na wsłuchanie się w zmiany w swoim ciele i śledzenie efektów wibracji.

Leczenie techniką Bowena nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. Zabieg wykonuje się zazwyczaj na leżąco, przez cienką, bawełnianą odzież. Dla pełniejszego odczucia bodźców przez Pacjenta można przeprowadzać terapię na nagim ciele.

Dla mnie terapia metodą Bowena to niepowtarzalny spektakl baletowy.

Ciało to scena

Ciało Pacjenta jest sceną, po której ja poruszam się palcami niczym tancerka. Sekwencje ruchów Bowena, jakie wykonuję w celu pobudzenia wibracji, to akcentowanie figur wykonywanych przez tancerki w pointach – dokładnie zaplanowane, wymierzone, wykonane z najwyższą starannością i precyzją. Dotyk dłońmi jak balet na scenie ma wzbudzić w Pacjencie – Widzu bodźce: chęć wsłuchania się w siebie, obserwacji zmian zachodzących w percepcji i uleczenie, zarówno ducha, jak i ciała. Gotowość, świadomość Pacjenta-Widza do uczestniczenia w tym procesie pozwala mu w pełni przeżywać i odczuwać ruchy na powięzi oraz ich efekt. Balet porusza w sercach widzów emocje, sprawiając, że choć na chwilę zapominają o codziennym życiu i jego troskach. Technika Bowena działa podobnie – po jej zastosowaniu Pacjent skutecznie pozbywa się bólu.

Trzy części, z których składa się zabieg terapią Bowena, to części przedstawienia baletowego. Wstęp to relaksacja wykonywana, kiedy Pacjent najczęściej leży na brzuchu. Rozwinięcie to wywołanie bodźców – najczęściej w pozycji na plecach. Wyciszenie w celu wsłuchania się w emocje z serca i wnętrza organizmu to część, którą dla zregenerowania wykonuje się w pozycji leżącej lub masując głowę.

Aby wywołać efekt relaksacji, oczyszczenia i autonaprawy organizmu jako terapeutka-solistka  umiejętnie używam precyzji, siły i wytrwałości w dostarczaniu potrzebnej Pacjentowi-Widzowi odpowiedniej dawki bodźców.   

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Czym jest refleksologia?

To nauka o refleksach znajdujących się w stopach i dłoniach, które mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. To unikalna metoda chodzenia kciukiem i palcami po tych refleksach.

REFLEKSOLOGIA STÓP I DŁONI POMAGA W :

  • obniżeniu stresu i napięcia nerwowego
  • usprawnianiu pracy krwiobiegu- krążenie krwi i wspomaga odblokowanie impulsów nerwowych
  • naturalnym przywróceniu balansu biologicznego pracy ciała człowieka
  • likwidowaniu bólu
  • obniżaniu napięcie… 75% dzisiejszych zachorowań jest spowodowanych stresami i napięciami nerwowymi

REFLEKSOLOGIA- pomaga naturze w przywracaniu równowagi. Przepracowane i niewydolne gruczoły i części ciała mogą być przywrócone do równowagi przez refleksologię i doprowadzone do ponownego, normalnego funkcjonowania. Istotne jest to, że refleksologia nigdy nie doprowadza do przedawkowania.

REFLEKSOLOGIA  TWARZY I GŁOWY

Stare wierzenia mówiły o tym jak wszystko w nas jest odpowiednio połączone „kości do mięśni”, „mięśnie do tkanki” itd. Ale współczesne badania dowodzą czegoś innego. Nic w nas nie ma bezpośredniego fizycznego połączenia ze sobą. Tym połączeniem w świetle najnowszych odkryć jest tzw. POWIĘŹ (FASCIA) – forma tkanki łącznej. Właśnie ta tkanka łączy nasze wszystkie elementy wewnętrzne w jedną całość i jako taka może być traktowana jako osobny organ naszego ciała. Jej forma przybiera różne postacie w zależności od miejsca, w którym występuje – od wodnistych substancji do twardego elementu połączeniowego.

TECHNIKA BOWENA RÓWNIEŻ JEST PRACĄ NA POWIĘZI

Zgodnie z opisem w książce Deane Juhan „Praca ciała” nie ma drugiej tkanki w naszym ciele, która byłaby tak wszędobylska jak powięź. Tkanka ta nie może być niezauważana, ponieważ znajduje się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, łącząc komórki w tkanki, tkanki w narządy, narządy w systemy, kości i mięsnie oplata w jedną konsekwentną, funkcjonującą całość. W tej całej niezliczonej ilości połączeń powięź stanowi podstawową formę utrzymania wszystkiego w stanie właściwego połączenia informacyjnego. Wiadomo powszechnie od ponad 15 lat, że w naszym systemie zachodzi ciągła wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi jego częściami i następuje ona szybciej niż w połączeniach nerwowych. Zgodnie z przyjętą regułą, głównym elementem wymiany informacji był centralny system nerwowy przekazujący informacje pomiędzy mózgiem, a poszczególnymi częściami naszego ciała. Szybkie przesyłanie informacji pomiędzy ośrodkami zawiadywania w naszym ciele uzupełnia komunikacja poprzez połączenia zapewniane poprzez powięź.

Refleksologia pracuje dlatego, że poprzez odpowiednie działanie na mapie naszego systemu umieszczonej w stopach, dłoniach, twarzy czy głowie potrafi odpowiednio oddziaływać na całe nasze ciało, organy wewnętrzne; zapewniające nam odzyskanie właściwej równowagi zdrowotnej i emocjonalnej, potrzebnej do właściwego funkcjonowania organizmu.

REFLEKSOLOGIA STÓP

Przynosi pacjentowi poprawę jego samopoczucia, daje odprężenie i poprawia funkcjonowanie organizmu. Refleksologia jest ważnym elementem w zachowaniu prawidłowego zdrowia. Unikalna metoda refleksologii stóp zapoczątkowana przez Eunice Ingam i propagowana z głębokim przekonaniem przez jej uzdolnionego siostrzeńca Dwighta Byers w uzdrawianiu ciała ludzkiego jest imponująca.

REFLEKSOLOGIA STÓP

Jest całkiem możliwe, że Refleksologia stóp zasila energię ciała i zmienia jej płynność. Zastoje w przepływie energii powstające w organizmie zostają usunięte, przeszkody w swobodnym obiegu cyrkulacji w systemach limfatycznych i krwioobiegu zostają wyeliminowane i doprowadzone do normy. Stopa ludzka posiada zakończenia 7200 nerwów i to może wyjaśniać dlaczego czujemy się lepiej po zastosowaniu refleksologii stóp. Zakończenia nerwowe w stopach mają połączenie z systemem nerwowym z mózgiem i wszystkimi innymi częściami naszego ciała.

EGIPSKI ZABIEG REFLEKSOLOGII

Wczesny okres dynastii, ok 2300 p.n.e., znalezione w grobowcu najwyższego dostojnika królewskiego- Ankhmabora, na Saharze, znanego jako grobowiec lekarski.

Tłumaczenie hieroglifów mówi „ Nie krzywdź mnie, na co prowadzący zabieg odpowiada „ Ja muszę postępować tak, abyś mnie wynagrodził .”

Higiena stóp, połączona z odpowiednim rytuałem znana była również w tekstach Biblijnych Starego i Nowego Testamentu. Chodzi o obmywanie stóp, namaszczanie olejami.

Do czasów współczesnych niektóre części świata, zwłaszcza wschodniego, przywiązują do stóp należyty szacunek i uwagę. W krajach tych ta naturalna metoda uzdrawiania jest wspaniale zaadoptowana i jest błogosławieństwem dla wielu ludzi.

Praca na refleksach stóp i rąk jest pełna siły uzdrawiającej, ale nie neguje roli medycyny konwencjonalnej; pozwala jedynie na utrzymanie akcji zapobiegającej w samym organizmie przed różnymi dolegliwościami, wykorzystując własny system obronny organizmu.

REFLEKSOLOGIA RĄK

zrasta zainteresowanie refleksologia rąk w dzisiejszych czasach, ręce są doskonałym polem do pracy dla samego siebie, jeżeli z jakichś powodów nie możemy wykonać tej pracy na stopach. Również praca Klienta na własnych rękach w przerwach miedzy sesjami bardzo pomaga naszej pracy i przyspiesza tempo zmian w osiąganiu poprawy zdrowia. W przypadku urazów stopy lub jej utraty praca na rękach staje się jedynym wyjściem z sytuacji.

REFLEKSOLOGIA DŁONI

Zainteresowanie naturalnymi metodami utrzymania naszego ducha i ciała w dobrej sprawności nie jest tylko sprawą dobrego zdrowia fizycznego, ale również możliwością przebycia naszego życia z jak największym sukcesem osobistym zadowoleniem.

REFLEKSOLOGIA TWARZY I GŁOWY

Jest niezależną formą terapii wspomagających medycynę stosowana, idącą w kierunku pomocy ludziom, dla których inne metody bardziej konwencjonalne zawiodły. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem i funkcją – twarz jest fasadą naszej osobowości, obrazem naszej psychiki i emocjonalnych odczuć, i jako taka wymaga również odpowiedniego traktowania. Nie zapominajmy, że wszystkie partie twarzy i głowy są tylko końcami połączonych obwodów meridianowych odpowiedzialnych tak samo jak krwiobieg za odpowiednie dokrwienie wszystkich części naszego ciała, tak w przypadku meridianów odpowiedzialność ta dotyczy odpowiedniego doenergetyzowania najdalszych zakątków naszego ciała energią życia. Starożytni, znali to zagadnienie doskonale i poświęcali mu dużo uwagi w codziennych czynnościach, związanych z dbałością o własne zdrowie.

REFLEKSOLOGIA GŁOWY I TWARZY

Praca na twarzy powoduje zachowanie zdrowego wyglądu poprzez należyte dokrwienie miejsc zwiotczałych i postarzałych, a równocześnie poprzez sprawną prace terapeuty dokonujemy wglądu w nasz system wewnętrzny i przywołanie go do prawidłowej pracy. Powtarzanie zabiegów na twarzy i głowie spowoduje szybkie pozbycie się problemów i powrót do stanu równowagi fizycznej i duchowej. Gwarancją właściwego krążenia krwi w każdej części twarzy, jej jędrny i świeży wygląd zapewni nam na pewno refleksologia twarzy.

Odpowiednie etapy pracy terapeutycznej na miejscach meridianowych i refleksach naszej twarzy, spowodują wprowadzenie Pacjenta w stan głębokiego relaksu, a czas spędzony na stole terapeutycznym da mu odpowiednie warunki do uzyskania kompletnego wypoczynku fizyczno-psychicznego.

MERIDIANY

Po polsku kanały życia znane były już zgodnie z przekazem słownym i pisanym 2500 lat p.n.e. w Chinach a w odkryciach wykopaliskowych z 860 roku natrafiono na posążek z brązu, przedstawiający postać ludzką z dokładnym znaczeniem przebiegu meridianów poprzez znane miejsca punktowe odziaływania stosowane w terapiach akupunktury, akupresury czy Shiatsu.

Zgodnie z ta teorią, kanały te pomagały w swobodnym przemieszczaniu się energii życia tzw. Chi w naszym systemie równolegle do krwiobiegu, systemu nerwowego lub systemu limfatycznego.